Програма Президента України “Здоров'я літніх людей”


Безруков В.В., член-кореспондент АМН України

Директор Інституту геронтології АМН України

Саркісов К.Г., доктор медичних наук

Заступник директора з науково-організаційної роботи Інституту геронтології АМН України


Однією з важливих складових політики соціально орієнтованої держави є турбота про здоров'я і добробут літніх людей. Згідно з прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 2000 року середня тривалість життя в країнах європейського регіону зросте не менше ніж до 75 років, а здоров'я осіб віком понад 65 років поліпшуватиметься.

На жаль, в Україні спостерігається негативна тенденція у стані здоров'я людей похилого віку, зростав смертність, скорочується тривалість життя. Середня тривалість життя за останні 5 років скоротилася на 3-4 роки 1 в 1996 році вона становила 61,2 року для чоловіків і 72,7 року для жінок. Різниця між тривалістю життя чоловіків та жінок досягає 11,5 року і є однією з найбільших у світі. Спостерігаються істотні відмінності у стані здоров'я і тривалості життя населення різних регіонів. Особливо несприятлива ситуація склалася у сільській місцевості.

Кількість людей пенсійного віку збільшується. На сьогодні вона становить 11,5 млн чоловік, або 22% загальної чисельності населення.

Старіння населення в несприятливих соціально-економічних та екологічних умовах супроводжується погіршенням здоров'я, зростанням захворюваності, збільшенням питомої ваги хронічних патологічних станів. Вікові зміни в організмі зумовлюють погіршення фізичного та психічного стану людей літнього віку, збільшення серед них кількості інвалідів та самотніх, які потребують сторонньої допомоги. У зв'язку з цим зростає потреба в різних видах громадської допомоги.

Якість життя людини похилого віку великою мірою залежить від соціальної захищеності, матеріального добробуту (розмір пенсії, пільги і т.ін.), можливості раціонального харчування, своєчасного надання повноцінної медичної допомоги, організації медико-соціального обслуговування взагалі.

Спад виробництва, економічна криза призвели до змін у соціальних пріоритетах, до погіршення функціонування інституцій, що раніше були відповідальними за здоров'я та благополуччя літніх людей, до зростання вартості медичних послуг.

Усе це зумовило доцільність розробки й затвердження національної програми “Здоров'я літніх людей”, спрямованої на покращання здоров'я людей похилого та старечого віку. оптимізацію системи медико-соціальної допомоги, якомога повніше задоволення соціально-культурних потреб та стимулювання соціальної активності перестарілих, залучення пенсіонерів до громадської діяльності.

З ініціативи Академії медичних наук України та за дорученням Президента України проект програми був підготовлений, і після узгоджень з усіма причетними міністерствами та відомствами Програма була затверджена Указом Президента України Л.Д.Кучми

10 грудня 1997 року за №1347/97. Її виконання розраховано на 1998-2002 роки. На виконання Програми заплановано витратити 27 млн. гривень (21 млн. ) державного бюджету, 6- з місцевих). Планується також надати значні кошти на створення лікувально-діагностичного центру "Здоров'я людей похилого віку" при АМН України.

Метою Програми є поліпшення стану здоров'я та якості життя літніх людей. Програма має бути покладена в основу державної політики у сфері поліпшення становища літніх людей в Україні в цілому та по окремих її регіонах. На її базі будуть розроблені відповідні територіальні та галузеві програми з урахуванням взаємодії державних установ з громадськими організаціями.

Основними завданнями Програми є: сприяння уповільненню темпів старіння, призупинення спаду тривалості життя в Україні і підготовка умов  для наступного її зростання. Реалізація цих завдані. повинна супроводжуватись зменшенням захворюваності, інвалідизації та смертності літніх людей. Невідкладними завданнями є попередження захворювань та надання літнім людям сучасних видів медичної допомоги, забезпечення засобами лікування, що має привести до поліпшення здоров'я. Шлях до цього вбачається у наближенні охорони здоров'я, соціального забезпечення та догляду за літніми людьми до європейських стандартів, у розробленні заходів, спрямованих на підвищення рівня соціальної захищеності літніх людей, у здійсненні заходів щодо підтримки активного способу життя та рівня самообслуговування літніх людей.

Головні напрями Програми грунтуються на Законі України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” і повинні реалізуватися в комплексі з іншими програмами, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Здійснення Програми має забезпечуватися відповідними заходами з боку держави, суспільства, сім'ї. Правовий і соціальний захист літніх людей при цьому гарантується з боку держави такими шляхами - реалізацією права на працю відповідно до професійної підготовки і трудових навичок з урахуванням стану здоров'я; пенсійним забезпеченням; створенням умов для підтримки здоров'я і активного довголіття на рівні сучасних досягнень науки, в тому числі, відповідним медичним обслуговуванням згідно з науковими рекомендаціями.

Суспільство має забезпечити літнім людям повноцінну участь в усіх сферах громадського життя; підтримувати гуманне, шанобливе ставлення до них, тобто сприяти активному довголіттю за допомогою позитивних факторів оточення.

Сім'я є оптимальним середовищем для підтримання фізичного здоров'я і психічного стану літньої людини. З метою забезпечення належних умов існування літніх людей у родині певного значення набуває виховання засобами масової інформації шанобливого ставлення до людей старшого покоління, поваги до їх воєнних та трудових заслуг, особливо - виховання дітей у цьому напрямі.

Розроблені заходи щодо забезпечення виконання Програми містять у собі конкретні розділи, що спрямовані на поліпшення здоров'я, соціального захисту, матеріального добробуту, а також на забезпечення організаційно-правових та науково-методичних аспектів виконання Програми. Розглянемо їх більш детально.

Поліпшення здоров'я літніх людей

Цей розділ передбачає: впровадження сучасних засобів діагностики, профілактики, лікування та реабілітації найбільш поширених захворювань, викликаних віком (ішемічна хвороба серця, судинна патологія головного мозку, екстрапірамідна недостатність, хронічні захворювання легенів та захворювання опорно-рухового апарату). Передбачається забезпечення на базі реабілітаційних відділень установ охорони здоров'я медичної, фізичної та психологічної реабілітації хворих людей літнього віку. Важливе значення надається забезпеченню в поліклінічних відділеннях лікувально-профілактичних закладів щорічного медичного огляду пенсіонерів для своєчасного лікування, профілактики хронічних захворювань та виявлення осіб, які потребують медико-соціальної допомоги. Враховуючи демографічні особливості, що склалися у певних регіонах, передбачається створити при поліклініках медико-соціальні відділення для обслуговування ветеранів війни, інвалідів та непрацездатних літніх людей. Як вже згадувалось, в 1998-1999 роках заплановано створення лікувально-діагностичного центру “Здоров'я літніх людей” при Академії медичних наук України, в якому літні люди зможуть отримати кардіологічну, пульмонологічну, неврологічну та інші види висококваліфікованої медичної допомоги.

Серед важливих організаційних заходів - створення при багатопрофільних лікарнях відділень сестринського догляду для лікування хронічно хворих літнього віку, створення в обласних центрах і містах Києві та Севастополі лікарень (хоспісів), розрахованих на термінальні стадії захворювань; відновлення мережі амбулаторій у сільських населених пунктах з метою наближення первинної медико-санітарної допомоги до місця проживання літніх людей.

Передбачено також забезпечити кардіостимулятограми та ендопротезами суглобів вітчизняного виробництва малозабезпечених хворих літнього віку - одинаків, які потребують хірургічного лікування із застосуванням цих апаратів. Намічається вивчити потребу та специфікацію ліків для літніх людей. Для цього планується додатково і більш детально обгрунтувати рекомендації щодо раціонального застосування ліків у геріатрії, а також розробити та вдосконалити спеціальні лікарські форми для геріатричних пацієнтів. Необхідно буде налагодити постачання в аптеки лікарських препаратів, потрібних хворим літнього віку. Програма передбачає забезпечити обласні та районні лікарні по всій Україні основними засобами догляду за тяжко і хронічно хворими та інвалідами літнього віку і створити мережу пунктів прокату таких засобів. Важливе значення надано в Програмі питанню підвищення кваліфікації спеціалістів охорони здоров'я та викладачів теоретичних і клінічних дисциплін вищих медичних навчальних закладів з питань геронтології та геріатрії.

Поліпшення умов життя, харчування та соціального захисту людей літнього віку

Цьому напряму присвячено окремий розділ Програми. Наукові установи МОЗ та АМН України повинні розробити склад функціональних наборів продуктів та раціонів харчування для літніх людей з урахуванням способу їх життя та стану здоров'я в сучасних умовах. Планується відновити діяльність існуючих та сприяти розвиткові нових фізкультурно-оздоровчих закладів для задоволення потреб літніх людей у підтримці рухового режиму відповідно до стану їх здоров'я; налагодити виробництво харчових продуктів, одягу, взуття, предметів особистого користування, спеціальних меблів, предметів побуту для літніх людей. Звернено увагу на розвиток виробництва та забезпечення реабілітаційними засобами процесів оптимізації послаблених функцій у літніх людей, на поліпшення їх мобільності та забезпечення комфортності при користуванні транспортом. Важливе значення мають заходи щодо надання спеціальних побутових послуг літнім людям, які потребують сторонньої допомоги, та сім'ям, у складі яких є такі літні люди.

Передбачено також удосконалення діяльності існуючих закладів для тимчасового перебування літніх людей, які потребують сторонньої допомоги, та створення нових форм забезпечення їх на час відпочинку тих осіб, що доглядають за ними; вдосконалення мережі територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та відділень соціальної допомоги вдома самотнім непрацездатним літнім людям. Задля цього передбачено створення в обласних та міських державних адміністраціях спеціальних комісій у справах літніх людей з метою координації діяльності відповідних органів виконавчої влади щодо здійснення заходів, спрямованих на задоволення потреб цих людей. Відповідні відомства зобов'язані при плануванні промислового розвитку передбачити виробництво спеціального транспорту для інвалідів та літніх людей і забезпечити ним заклади охорони здоров'я та соціального захисту. Особливе місце займає організаційна робота по створенню умов для розвитку руху взаємодопомоги серед літніх людей (волонтерський рух) на базі місцевих рад ветеранів війни і праці.

Організаційно-правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення Програми

У цьому розділі передбачено внесення пропозицій щодо законодавчого врегулювання проблеми забезпечення за пільговими цінами окулярами та слуховими апаратами людей літнього віку, які потребують корекції зору та слуху, а також підготовку нормативно-правового акту щодо врегулювання питання стоматологічного протезування. Важливим є те, що в Програмі запропоновано науковим закладам МОЗ, АМН України та державним адміністраціям забезпечити проведення епідеміологічних досліджень у різних областях України з метою з'ясування регіональних особливостей і чинників розвитку патології, викликаної віком, та подальшого аналізу інтегральних і диференційованих показників здоров'я літніх людей; проведення щорічного оперативного моніторингу медико-демографічної ситуації з одночасним вивченням довготривалих тенденцій у зміні здоров'я літніх людей. Усі ці заходи спрямовані на поглиблене вивчення причин прискореного старіння населення України та розробку засобів його профілактики.

Реалізація Програми передбачає широке співробітництво з міжнародним співтовариством. Мається на увазі як сприяння співпраці Організації ветеранів України з відповідними міжнародними та національними організаціями, так і співробітництво з такими міжнародними організаціями, що беруть участь у розв'язанні медико-соціальних проблем, зокрема літніх людей: Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Міжнародною організацією праці та іншими.

У виконанні Програми беруть участь 12 міністерств та відомств, серед яких МОЗ, АМН, Держкоммедбіопром, Міністерство праці та соціальної політики, Мінпромполітики, Держкомфізкультури і спорту, Мінагропром, Мінфінансів, Міністерство у справах" сім'ї та молоді, МЗС, Національний комітет Товариства Червоного Хреста, Комітет у справах ветеранів війни та воєнних конфліктів в іноземних державах при КМ України, а також Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Витрати на реалізацію Програми в 1998 році здійснюватимуться в межах асигнувань з державного та місцевих бюджетів, що виділяються на утримання відповідних закладів. У подальшому Мінфін України під час формування показників державного бюджету та визначення нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і прибутків до бюджетів буде передбачати додаткові цільові асигнування на реалізацію Програми, виходячи з можливостей бюджету.

Міністерствам та іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади запропоновано, виходячи з реальних умов фінансування, щорічно подавати до Кабміну України пропозиції про зміни і доповнення до Програми. Координацію робіт з виконання Програми, а також контроль за цільовим використанням коштів, що виділятимуться на її реалізацію, покладено на Кабмін України.

Є всі підстави сподіватися, що здійснення намічених Програмою заходів дасть змогу: стабілізувати, а в подальшому скоротити рівень смертності, зберегти і підтримати здоров'я, знизити рівень інвалідизації в похилому віці. Програма дозволить оцінити роль окремих екологічних чинників у вікових змінах, збільшити період активного життя людини. Заходи Програми забезпечать гарантований рівень надання безкоштовної кваліфікованої медичної допомоги, поліпшать якість харчування з додержанням лікарських рекомендацій, створять умови для соціальної адаптації та підвищення соціальної активності. Виконання Програми посилить профілактичну спрямованість медичного обслуговування літніх людей, забезпечить формування мережі медичних і соціальнопобутових закладів з урахуванням потреб літніх людей, скоординує зусилля центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, спрямовані на захист їхніх прав.


Надійшла 4 травня 1998 р.



Вернуться назад